Úvodní tabule
Vítejte na Naučné stezce Les Hlásek!
Víte, jaké rostlinné společenstvo je pro Českou republiku nejtypičtější? Je to les. Kdyby v Česku nežili žádní lidé, lesy by ho pokrývaly skoro celé! Naučná stezka Les Hlásek vznikla za účelem poukázat na hodnotu někdy opomíjené, avšak pro Nebušice (a vlastně pro celý severozápadní okraj Prahy) významné lokality. Biotop lesa je přiblížen také obecněji, včetně jeho proměn v rámci ročních období. Naučná stezka je koncipována jako didaktická pomůcka pro první stupeň základní školy, určena je však i rodinám s dětmi a ostatním návštěvníkům.
Co vás na trase Naučné stezky Les Hlásek čeká a nemine?!
Stezka je dlouhá 3 km a dá se pohodlně projít za hodinu či dvě. Konec stezky je nedaleko odtud. Po celou cestu budete mít na tabulích k dispozici mapu trasy, takže určitě nezabloudíte. Stezku tvoří celkem 12 zastavení se zajímavostmi nejen z říše rostlin i živočichů. U informačních tabulí jsou umístěny také herní prvky – budete hledat schovaná zvířátka, pomůžete skřítkům postavit domeček, ukážeme vám jedovaté houby a rostliny, a uvidíte největšího predátora na světě! Bát se ale nemusíte, průvodcem vám bude svalnatý kovář Nebuch. A kdyby vás jeho bručounství unavovalo, můžete po něm klidně třeba házet šišky...
Charakteristika území (a trocha čísel navrch)
Katastrální území Nebušice, v kterém se les Hlásek nachází, leží při severozápadním okraji Prahy a zaujímá plochu 3,68 km². Podobu terénu vytvářel především Nebušický potok, který teče směrem k východu a vytvořil údolí tvaru široce otevřeného V. Na východě se údolí spojuje s údolím Šáreckým. Severní stranu Nebušického potoka lemuje z větší části právě les Hlásek. Je zbrázděn několika příčnými údolíčky, která vznikla v novověku při těžbě písku. Hřbitov v jihozápadní části Hlásku se nachází v prostoru nejstaršího lesa. Roste zde starobylá skupina dubů, jejichž stáří je odhadováno v řádu stovek let. Vlasníkem většiny lesa je Hlavní město Praha.
Legenda o vzniku jména Nebušice
Na dvorci ve vsi podle pověsti kdysi dávno nocovala kněžna Libuše. Brzy ráno ji však probudil hluk, který vycházel z dílny místního kováře. Kněžna tehdy zvolala „Nebuš více!“. Tak měl vzniknout název obce. Podle jiné legendy v okolních lesích lovil onehdá český kníže Vladislav. Unaven chtěl si na chvíli zdřímnout nedaleko kovárny ve stínu lípy, když tu náhle kovář začal kladivem bušit do kovadliny. Rozladěný kníže na něj zakřičel: „Nebuš více, kováři! Nebuš více!“. Ještě dlouho pak si místní vyprávěli, kterak kníže kováře okřikl. Ať to bylo jakkoli, kovář v tom měl prsty, a Nebušice mají ve svém znaku jeho kovadlinu dodnes.
Co se děje v lese v lednu?!
Měsíc největší zimy. Zvířata žijící v lese strádají hladem. Listnaté stromy jsou zcela holé; jenom dub zimní je obalen listím - opadá až na jaře. Ještěrky a hadi jsou ztuhlí -hybernují. Ptáci se živí plody, které zůstaly na stromech a keřích, shánějí potravu kolem lidských obydlí. Je slyšet zpívat střízlíka, probíhá kaňkování lišek, honcování (páření) zajíců.
Welcome to the nature trail of the Hlásek forest!
The trail is 3 km long and you can easily pass through it in an hour or two. The end of the trail is near here. Along the whole way a map of the track will be available on boards. The trail will be divided into 12 stops with some information on nature and history. Near the information boards you will also find some games. You will look for hidden animals and help elves build a house. We will show you some poisonous mushrooms and plants and you will see the biggest predator in the world. You dont have to be afraid, though, Nebuch the mascular blacksmith will be your guide. And if you feel tired of his grouchiness, feel free to throw cones at him....